INTERESNA DEJAVNOST RAZISKUJEMO SVET (eTwinning)

The first thing that we created were Christmas cards. We sent them to other countries, such as Poland, Romania, Turkey, Italy, Macedonia and Greece. We also received cards from them. The second thing we did was a model of our city with traffic signs. We wanted the other countries to see what traffic signs we have, around Vrhnika. The third thing we did was about famous people in Slovenia. We wrote about their achievements and made a presentation. One of them was also our famous ski jumper Peter Prevc. We also wrote a story about a drop that travelled around the world. He is called Henrick, the bravest drop that ever existed. In January we talked with children from Estonia. We were working on a project “Mother’s day”. We wrote poems in Slovene and English language and we compared celebrations around the world. Janez Sukič, 5. b

Všeč mi je bilo, da smo risali stripe in delali tudi na računalniku. Jakob Jereb, 4.b

I loved when we were acting out and telling stories with “kamišibaj”. Tian Kovačič Trstenjak, 5. b

Všeč mi je bilo, ko smo delali maketo našega mesta. Vključili smo našo šolo in njeno okolico. Napisala sem slovensko-angleško pesem za materinski dan. Všeč mi je bilo, da smo se lahko sproščeno družili s prijateji po pouku in se tudi kaj naučili. Lučka Patačko Koderman, 5. b

Najbolj všeč mi je bilo, ko sem s prijateljicami izdelovala maketo okolice naše šole. S sošolcem sva izdelala tudi prezentacijo o praznovanju materinskega dne. Katka Mele, 5. b

mentorica Petra Žitko

   

(Skupno 177 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...